PDR Mezunu Psikolojik Danışmanların Maaşları Ne Kadar? | 2022

PDR Mezunu Psikolojik Danışmanların Maaşları Ne Kadar? | 2021

2021 Yılı PDR Mezunu Psikolojik Danışmanların Maaşları Ne Kadar? Psikolojik Danışmanlar Ne Kadar Maaş Alıyor?

Üniversitelerin 4 yıllık Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik lisans bölümlerinden mezun olanlar Psikolojik Danışman ünvanı alırlar. Bir önceki yazımızda PDR mezunları istihdam alanlarından bahsetmiştik. Hali hazırda özel sektör dışında 7 farklı bakanlıkta 12 farklı iş alanına sahip olan psikolojik danışmanların çalıştıkları iş ve kuruma göre maaşları da farklılık göstermektedir. PDR mezunları istihdam alanları başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.  PDR mezunu maaşları ne kadar?

Peki, 2021 Yılı PDR Mezunu Psikolojik Danışmanların Maaşları Ne Kadar? 

2021 Yılı MEB’ de Çalışan Psikolojik Danışman Rehber Öğretmenlerin Maaşı Ne kadar?

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesi rehberlik kadrosunda çalışan PDR mezunu Psikolojik Danışmanlar ile diğer bölümlerden mezun olmuş ancak rehberlik kadrosuna atanmış alan dışı olan  rehber öğretmenlerin güncel 2021 yılı maaşları 4.830 TL‘dir. Maaşlarına ek olarak MEB bünyesinde çalışan psikolojik danışman ve rehber öğretmenler haftalık 18 saat toplamda aylık 72 saat ek ders ücreti almaktadır. Ek ders ücreti toplamda 1200 – 1400 arası değişebilmektedir. MEB de çalışan PDR mezunu Psikolojik Danışmanlar aylık olarak toplam 6.000 – 6.200 TL maaş almaktadır.

2021 Yılı RAM’ da Çalışan Psikolojik Danışman Rehber Öğretmenlerin Maaşı Ne kadar?

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan Rehberlik ve Araştırma Merkezleri kadrolarının diğer MEB kurumlarından bir farkı yoktur. Ataması, tayin hakları ve maaşı. Aynı ve ayrı olan noktalarına bir başka yazımızda mutlaka değiniriz. RAM da çalışan psikolojik danışmanların 2021 yılı güncel maaşı 4.830 TL’ dir. Ancak aldıkları ek ders ücreti yönetmelik gereği %25 fazla ödenir. Ek ders ücretleri 1400 – 1600 arasında olmaktadır. Toplamda RAM da çalışan psikolojik danışman ve rehber öğretmenlerin aldıkları maaş 6.200 – 6.400 TL’ dir. 

2021 Yılı PDR Mezunu Psikolojik Danışmanların Maaşları Ne Kadar?

Diyanet İşleri Başkanlığında Çalışan PDR Mezunu Psikolojik Danışmanlar Ne Kadar Maaş Almaktadır?

2020 ve 2021 yılı itibariyle PDR mezunlarının atamasının yapıldığı kurumlar arasında olan Diyanet İşleri Başkanlığı PDR kadroları maaş ve iş tanımları ile dikkat çekmekte. Diyanet İşleri Başkanlığı PDR AlımlarıŞartları 2021 | Diyanette PDR Mezunları Ne İş Yapar ? adlı yazımızda bu konulara detaylı olarak değinmiştik. PDR mezunları Diyanet İşleri Başkanlığı kadrolarında MEB kadrolarında çalışan meslektaşlarımız gibi hem ek ders karşılığı ücret hem de maaş ücretleri bulunmaktadır. Ek ders ücretleri 1200 – 1500 , maaş 4500 TL dir.

Özel Sektörde Çalışan PDR Mezunu Psikolojik Danışman Rehber Öğretmenlerin Maaşı Ne Kadar?

Özel sektörde kişinin ne kadar kazanacağı anlaştığı kurum ve kişinin alanındaki donanım, tecrübelerine bağlı olarak değişmektedir. Genel anlamda ortalama olarak özel sektörde çalışan psikolojik danışman ve rehber öğretmenlerin 2.500 – 6.000 TL maaş aldığını söyleyebiliriz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında ASDEP Olarak Çalışan PDR Mezunları Ne Kadar Maaş Almaktadır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ASDEP kadrolarında çalışan PDR Mezunu psikolojik danışmanlar 2021 yılı itibariyle güncel 5.000 – 5.250 TL maaş almaktadır. ASDEP bünyesinde gerçekleştirdikleri faaliyetler için verilen yol ve harcırah ücretleri maaşa dahil değildir.

2021 Yılı PDR Mezunu Psikolojik Danışmanların Maaşları Ne Kadar?

Adalet Bakanlığı PEDAGOG Kadrolarında Çalışan PDR Mezunu Psikolojik Danışmanlar Ne Kadar Maaş Almaktadır?

Adalet Bakanlığı’nda Pedagog Olmak | Pedagog şartları nedir? adlı yazımızda PDR mezunlarının PEDAGOG kadrolarını detaylı olarak incelemiştik. 2021 yılı itibariyle PDR mezunu psikolojik danışmanların güncel PEDAGOG maaşı 5300 – 6500 TL’ dir. Pedagogların gerçekleştirdikleri faaliyetler için verilen ücretleri maaşa dahil değildir.

TSK Muvazzaf Subay – RDM Çalışan PDR Mezunu Psikolojik Danışmanlar Ne Kadar Maaş Almaktadır?

TSK da Muvazzaf subay – RDM kadrolarında çalışan PDR mezunları Psikolojik Danışman 2021 Yılı itibariyle güncel olarak 6.500 – 7.800 TL maaş almaktadır. Çalışılan il, doğu görevi olması ve çalışılan birlik gibi etmenlere bağlı olarak 1000 TL maaş farkı bulunmaktadır.

NOT: Burada verilen PDR Mezunları Psikolojik Danışman maaşları sizlere bilgi vermek amacıyla yazılmıştır. Kabaca maaşlar bu şekilde olmakla beraber, harcırah, ödenek, kademe derece, atanma zamanı, sözleşmeli – kadrolu gibi etkenlere bağlı olarak PDR MEZUNLARI PSİKOLOJİK DANIŞMANLARIN MAAŞLARI değişkenlik gösterebilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

6 Comments

  1. 2021 yılında öğretmen maaşları dahi 6 bin küsür oldu. Siz resmen 2020 verilerini kopyalayıp yapıştırmışsınız. Psikolojik danışmanların maaşına ortalama 1000 tl ilave koysanız daha sağlıklı bilgi vermiş olursunuz. Hayır yani ben biliyorum ama bilmeyenleri kandırma en azından

    • Siz hangi öğretmen maaşlarından bahsediyorsunuz acaba? Kandırma derken? Kendi banka hesabıma yatan parayı MEB başlığı altında paylaştım. Hangi MEB de maaşlar 4830 Tl den fazla? yalan ve saçma iftiralarda bulunuyorsunuz. 15 Temmuz 2021 itibariyle MEB de çalışan yeni atanmış öğretmen / Psikolojik danışman maaşı 4830 Tldir. Yaz aylarında ram da çalışanlar hariç hiç kimse ek ders almaz. Normal okul döneminde bu ücrete 1200 – 1300 arası ek ders eklenir. Siz neyi bilerek ve neye dayanarak insanları kandırmayın diyorsunuz? Ek ders ücretini de maaş mı sanıyorsunuz? Yoksa amacınız her zamanki gibi provokasyon mu? Emeğe saygınız olsun.

    • nur hanım siz hep provokatif mesajlar ve yorumlar yapıyorsunuz? Şuan öğretmen maaşı en düşük memuriyet maaşı bunu herkes biliyor. Siz burada insanları kandırmayın dediğiniz şeyler Türkiye gerçekleri.! Ya ak trolsunuz ya da her yorumda özellikle instagramda insanları provokasyona sürüklüyorsunuz. Ayıptır. Birde meslektaş olacağız. Utanıyorum bazen sizi gibi meslektaslar olmasından..

  2. öğretmen maaşı 10 bin yaaaa ahahah. üzülüyorum şu at gözlüğü takarak dünyaya bakanlara. yazıkkkkk 🙂

PDR ÖABT’ye Nasıl Çalışılır? KPSS PDR ÖABT KONULARI

Çatışma Çözme Becerileri – Sunu