Rehberlik Araştırma Merkezinde Psikolojik Danışman Olmak

PDR Rehberlik Araştırma Merkezinde Çalışmak
PDR Rehberlik Araştırma Merkezinde Çalışmak
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlardan biri olan Rehberlik Araştırma Merkezi‘nde (RAM) çalışmak isteyen PDR mezunu Psikolojik danışmanlar RAM mı okul mu ? Rehberlik araştırma merkezine nasıl atanılır Ram da çalışmak istiyorum ne yapmalıyım ? Rehberlik araştırma merkezi personel alımı ne zaman ? gibi soruları sıklıkla sormaktadır. RAM’ lar ve diğer örgün eğitim kurumlarından ( anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise )  siz değerli meslektaşlarımız için bu yazımızda karşılaştırarak bahsetmek istedik.

RAM’ da Çalışmak & Diğer Kurumlarda Çalışmak | İlkokul – Ortaokul – Lise – PDR Rehberlik Araştırma Merkezinde Çalışmak

Milli Eğitim Bakanlığına atanmak istiyorum ancak MEB bünyesinde bulunan Rehberlik Araştırma Merkezi RAM’ lar da mı yoksa diğer örgün eğitim kurumlarında mı çalışmalıyım?

MEB sözleşmeli öğretmen atamalarında verilen kontenjana girebilmiş adaylar tercih döneminde sıklıkla bu soruları sormaktadır. Öncelikle yapılacak olan tercihlerin kişinin kendini  alanda gördüğü yeterlilik seviyesine ve iş doyumuna verdiği öneme göre değiştiğini belirtmek gerekir.

RAM‘ lar da çalışabilmek için öncelikli şart MEB atamalarında ilgili rehberlik branşı kontenjanına girebilmektir. Yüksek lisans yapmış olmak ya da ilgili atama kontenjanına ilk 100 içerisinde girmek gibi şartları yoktur. Atama dönemi içerisinde tercihleri arasına RAM yazan herkes Rehberlik araştırma merkezlerine yerleşebilirler.

RAM Rehberlik Araştırma Merkezleri Nedir?

Rehberlik araştırma merkezleri MEB’ e bağlı olarak çalışan özel eğitim ve rehberlik psikolojik danışman olmak üzere 2 alanda hizmet veren kurumlardır. Kurum bünyesinde 2 farklı bölüm ve 2farklı kadro bulunmaktadır. Özel öğretim öğretmenleri ve psikolojik danışmanlar kurumlarda çalışmaktadır.

RAM da Çalışan Psikolojik Danışmanların Görevi Nedir?

RAM da çalışan psikolojik danışmanlar kurum müdürünün yapmış olduğu iş dağıtımına göre çalışmaktadır. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var her il ve ilçede yer alan RAM’  lar da yükü ve yoğunluğu aynı değildir. İş bölümünün daha net ve açıkça belli olması RAM personellerinin iş anlamında daha rahat kafa ile çalışmasını sağlayacaktır.

RAM da Çalışan Psikolojik Danışmanların Görevleri:

  1. Kendi isteği ile gelen gönüllü bireylere psikolojik danışma hizmeti vermek,
  2. Okullardan yönlendirilen öğrencilerin tanılama sürecinde yer almak,
  3. Test uygulama yetkiniz var ise test uygulamalarında yer almak,
  4. Psikolojik danışmanı bulunmayan okulların paylaştırılması ile bu okullara ait rehberlik faaliyetlerini yerine getirmek ( plan, seminerler, veli görüşmeleri )
  5. Sene başı ve sene sonunda rehberlik ile ilgili oluşan evrak işleri,
  6. Merkezi sınavlar sonuçları, okullarda yürütülen rehberlik faaliyetleri gibi çalışmaların raporlanması ve bunlara uygun olarak çalıştaylar düzenlemek ve sunmak,
  7. Danışmanlık tedbiri almış ancak okulunda Psikolojik Danışman bulunmayan öğrencilerin tedbir kararlarını uygulamak,
  8. Meslektaşlarımıza veya öğretmenlere ihtiyaç görülen konularda hizmet içi eğitimler düzenlemek,
  9. MEB bünyesinde yapılan sertifikalı eğitimlere ücretsiz olarak katılmak, öncelik hakkına yazılı olmasa da sahip olmak RAM’ lar da çalışan psikolojik danışmanların görevleri diyebiliriz.

RAM da Çalışan Psikolojik Danışmanların Maaşı Ne Kadar?

Rehberlik araştırma merkezlerinde çalışan psikolojik danışmanlar diğer kurumlarda çalışan meslektaşları ile aynı maaşı almaktadır. 2021 yılı itibari ile 4.830 tl dir. Ancak ek ders ücretlerini yaz tatilleri olmaması sebebiyle kesintiye uğramadan ve %25 farkla artırılmış olarak alırlar. Ek ders 1500 civarı diyebiliriz.

RAM da Çalışan Psikolojik Danışmanların Tatil ve İzin Günleri? -PDR Rehberlik Araştırma Merkezinde Çalışmak

Görevleri süresince 10 yılını doldurmamış olan psikolojik danışmanlar RAM da yılda 20 gün, doldurmuş olanlar yılda 30 gün izin hakkına sahip olurlar. PDR Rehberlik Araştırma Merkezinde Çalışmak

RAM da Çalışan Psikolojik Danışmanların Mesai Saatleri – PDR Rehberlik Araştırma Merkezinde Çalışmak

RAM da Çalışan Psikolojik Danışmanların mesai saati hafta içi 5 gün 08.00 – 17.00 dir.

Dilerseniz atalayhocapdr youtube kanalımıza yüklediğimiz RAM vs Diğer Kurumlar videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz.
PDR Rehberlik Araştırma Merkezinde Çalışmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

6 Comments

  1. Hocam anladığım kadarıyla Ram tercih edersek ramda çalışacağız ilk okul yazarsak ilkokulda lise yazarsak lisede. Arada bir fark yok. Tek fark Ram da yaz tatili olmaması. Yılda 20 gün izin olması birde ek ders ücretinin 200 309 tl fazla olması. Çok sağ olun. Eksik olmayın.

İhmal ve İstismardan Korunma Eğitimi – Sunu

2020 KPSS’ yi Değerlendiriyoruz | #PDRÖABT #PDR #KPSS