Kendini Gerçekleştirme Yolunda Kariyer Planlamasının Rolü

Kendini Gerçekleştirme Kariyer Planlaması
Kendini Gerçekleştirme Kariyer Planlaması

Konfüçyus, “Sevdiğin işi yaparsan ömür boyu çalışmazsın.” der. Bu sözü eğitim ve kariyer planlama sürecinin merkezine alırsak aklımızda birtakım soruların belirmesi olağandır. Bu doğrultuda kendimize “Ben kimim ve hayatım boyunca ne yapmak istiyorum?” diye sormak, kariyer sürecine ışık tutarak zihnimizin berraklaşmasına olanak tanır. (Kendini gerçekleştirme Kariyer Planlaması)

Kendini tanımayan, ilgi alanlarının ve yeteneklerinin farkında olmayan birey; kariyer denen fırtınalı denizde sürüklenen bir sandal gibidir. Oradan oraya savrulurken bulduğu ilk limana can havliyle sığınır. Mutlu olmak bir yana dursun, sadece para kazanmak ve hayatını idame ettirebilmek için uğraş verirken çabucak yorulması ve pes etmesi normal görülebilir.

Çalıştığı ortamda mutlu olamayan birey de çevresine pozitif duygular yansıtmaktan oldukça uzaktır. Tam da bu yüzden çocukların eğitim sürecinin başından itibaren gözlemlenip yetenek ve ilgilerinin detaylı olarak incelenmesi hayati önem arz etmektedir. İlk ve orta öğretim döneminde aile ve psikolojik danışman iş birliğiyle öğrencinin başarı düzeyi, ilgileri ve mesleki tutumlarını göz önünde bulundurmak; meslek seçim döneminde seçenekleri azaltmak için gerekli görülmektedir. Bu etkenlerin göz önüne alınmasıyla bireyin idealleri şekillenecek ve ideallerine ulaşmak için davranışta bulunmaya hazır olabilecektir.

Kendi amaçları uğruna azimle çalıştıkça benlik değeri artan gençler, kişisel ve sosyal yönden kazanç elde ederek başarma duygusunu tadabilecektir. Çünkü meslek hayatında oluşan mutluluk ve doyum, her alana yansıyarak büyüyecektir.

Hayatı dolu dolu yaşamak, pişmanlıklardan arınmakla mümkündür. Meslek ve kariyer seçimini doğru adımlarla tamamlamak, hayatın tüm alanlarında aktif rol almamıza olanak tanır. Bu şartın sağlanması; aile, arkadaşlık ve eş seçimi gibi konularda da kararlılık ve tutarlılığı beraberinde getirecektir. Çünkü kendini gerçekleştirme, bu konuları da kapsayan belli aşamaların bir sonucudur. İniş ve çıkışlar hayatın her evresinde olacaktır. Ancak doğru kararları vermiş olmanın rahatlığına ulaşmak, kendimiz için elde edeceğimiz en büyük başarıdır. 

Zeynep Hilal DEMİRER
Psikolojik Danışman
  • Zeynep Hilal DEMİRER’in diğer yazılarına ulaşmak için tıklayın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

PDR Mezunları TSK RDM' de Muvazzaf Subay Nasıl Olur?

PDR Mezunları TSK RDM’ de Muvazzaf Subay Nasıl Olur?

Kendine İyi Davran Güzel İnsan - Beyhan Budak

Kendine İyi Davran Güzel İnsan – Beyhan Budak