PDR Mezunları TSK RDM’ de Muvazzaf Subay Nasıl Olur?

PDR Mezunları TSK RDM’ de Muvazzaf Subay Nasıl Olur?

PDR Mezunlarını yakından ilgilendiren, hakkında araştırma yapıldığı zaman aklımızdaki soruların bir türlü giderilmediği ” PDR Mezunları TSK RDM’ de Muvazzaf Subay Nasıl Olur? ” sorusuna bu yazımızda cevap vereceğiz. PDR ve Psikoloji mezunları TSK RDM( rehberlik danışma merkezi) ‘nde asıl işleri olan, lisans yetkinlikleri üzerine çalışmak istediklerinde hangi aşamalardan geçecekler bu yazımızda anlatacağız. PDR mezunları istihdam alanlarını tek tek ele aldığımız, tüm PDR iş alanlarını anlattığımız yazılarımıza PDR İŞ ALANLARI kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Türk Silahlı Kuvvetleri Genel Kurmay Başkanlığı her yıl ekim kasım aylarında sözleşmeli subay ve muvazzaf subay alımları için duyuruya çıkmaktadır. PDR ve psikoloji mezunları RDM teğmen olarak TSK’de görev almak istediklerinde bu alım ilanlarını takip etmeleri gerekmektedir. Elbette ihtiyaç olması halinde yıl içinde farklı tarihlerde de ilana çıkılabilmektedir.

Evet TSK Muvazzaf subay alımları ilanını takip ettik. Bir çok şartı. gerekli bilgi, beceri ve fiziki şartları kılavuzdan öğrenebiliyoruz. Bu aşamadan sonra başlık başlık ve ekran görüntüleri ile yazımızı destekleyeceğiz. Vereceğimiz tüm bilgiler En son yapılan TSK dış kaynak muvazzaf subay alımları kılavuzundan olacak.

Muvazzaf Subay Nedir?

Muvazzaf Subay, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu kapsamında, en az dört yıllık lisans veya iki yıllık ilgili meslek yüksekokulları bitiren ve yine ilgili kılavuzun açıklanan şartları sağlayan kadın veya erkeklerden istihdam edilen subaylardır.
Muvazzaf subay adayları tüm seçim aşamalarını geçmeleri sonrasında yapacakları tercihler ve branşlarındaki başarı sıralaması esaslarına göre kontenjana girmeleri halinde “Subay Temel Askerlik ve Subaylık Anlayışı Kazandırma (SUTASAK) Eğitimi”ne tabi tutulmaktır. Eğitimi başarıyla tamamlayan subay adayları, “Teğmen” rütbesi alarak istihdam edildikleri sınıfıyları ile ilgili kursa gönderilmektedir. Söz konusu kursları başarı ile bitiren adayalar yerleştirildikleri ve bağlı oldukları Kuvvet Komutanlığında branşları ile ilgili uygun olan kadrolara atanarak göreve başlayacaklardır.

TSK’ de (RDM) Sağlık Teğmen ve Asteğmen Nasıl Olunur?

Hepinizin bildiği üzere TSK sağlık teğmen/asteğmen olarak görev yapan 2 grup vardır. PDR ve Psikoloji mezunları. Her iki grupta yine iki farklı şekilde RDM teğmen/asteğmen olarak görev yapabilirler. 1. Yöntem herkesin çevresinden duyduğu ve kadın meslektaşlarımızın ne yazık ki faydalanamadığı erkek meslektaşlarımızın ise askerlik görevlerini yerine getirirken tercihte bulunmaları halinde RDM de görev almalarıdır. Askerlik görevini yerine getirirken RDM asteğmeni olan veya olacak adaylar 2 aşamadan geçer. İlk olarak askerlik tercih işlemlerinde uzun dönem 12 ay yapmak istediklerini belirtirler. Tamamen kura sonucu yapılan atamalarda sağlık teğmen görevi (yedek subay) çıkan kişiler ilk 1 ayı samsun sıhhiye eğitimi olmak üzere 9 ay asteğmen rütbesiyle ve son 3 ay ise teğmen rütbesiyle görevini tamamlar.

İlk bir aylık eğitimde başarılı olamayanlar 6 aylık kısa döneme düşürülürler. Eğitim sonunda yapılan sınavlarda başarılı olan yüzde olarak ilk 10 a giren adaylar istedikleri ili ve istedikleri birliği görev yeri olarak seçme hakkına sahiptirler. Diğer başarılı olmuş ancak yüzde 90 lık kısımda bulunan adaylar kura ile görev yerlerine dağıtılır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta 12 aylık uzun dönem yedek subaylık, RDM olarak askere gitmek isteyen ve başvuran herkese çıkmamaktadır. Diğer bir önemli nokta ise 9 ay asteğmen son 3 ay teğmen olarak görev yapan kişilere, askerlik görevleri devam ederken veya sona yaklaşırken sizi teğmen kadrosuna geçirelim, devam etmek ister misiniz? gibi bir teklif durumu söz konusu değildir. Askerlik göreviniz bittikten sonra RDM subay olarak çalışmak isterseniz TSK’nin yaptığı dış kaynak muvazzaf subaylık alımlarını takip etmeniz ve başvurmanız gerekmektedir.

RDM Teğmen olmak için 2. yöntem ise Türk Silahlı Kuvvetleri dış kaynak alımları olan Muvazzaf subay alımları üzerinden sağlık teğmen olmaktır. Buradan yapılan RDM subay TEĞMEN alımlarına hem kadın, hem erkek meslektaşlarımız başvuru yapabilmektedir. Gerekli olan evraklar, yaş şartı, boy şartı, sağlık durumu, şehit ya da gazi yakını olmak gibi herkesin en son TSK Muvazzaf subay alımları diyerek ulaşabildiği, kılavuzda yer alan bilgileri bu kısımda vermeyeceğiz. ( güncel kılavuzu yazının en sonuna link olarak ekleyeceğiz). Bizim için asıl önemli olan kısım kılavuzu incelediğimizde RDM subay alımı olup olmadığını nasıl fark edeceğimiz olacak.

Muvazzaf subay alımları kılavuzunda bizi ilgilendiren nokta alım yapılacak kadrolar içinde öğretmen subay kadrosu var mı? olacak. Aşağıdaki ekran görüntüsünde en son yapılan alımda hangi lisans mezunlarının açılan muvazzaf subay kadrolarından hangilerine başvurabildiğini göstermektedir.

PDR Mezunları TSK RDM' de Muvazzaf Subay Nasıl Olur?
PDR Mezunları TSK RDM’ de Muvazzaf Subay Nasıl Olur?

Bizler kılavuzu incelerken öğretmen subay kadrosu başlığı altında olan alım sayısına bakacağız. RDM teğmen kadrosu, muvazzaf öğretmen subay alımları başlığı içerisine girmektedir. 2019 yılında yapılan atamalarda 10 u kadın olmak üzere toplam 70 muvazzaf öğretmen subay kadrosu açılmıştı. PDR ve psikoloji mezunları bu 70 kişilik kadroya kendi lisans mezuniyet belgeleri ile başvuru yaptılar. Her branş kendi başvurusunu yaptıktan sonra kendi mezun oldukları bölüm ile ilgili yapılan(yazılı, sözlü ve fiziki sınavlarda elde ettikleri başarıya göre) başarı sırasına göre sıralandılar. Her aday kendi lisans yetkinliği ile ilgili olan kadroya yerleştirildi.

Özetle 70 kişi içerisinden 12 kişi RDM sağlık teğmen olarak alınacaksa yapılan sınavlarda başarılı olan ilk 12 pdr ve psikoloji mezunu RDM sağlık subay olarak atanmış olacak. Burada belirsiz olan ve kılavuz ile birlikte en başta açıklanmayan nokta verilen toplam 70 kişilik öğretmen subay kadrosunun kaçının biz PDR Psikoloji mezunlarına ayırıldığı, kaçının edebiyat, kaçının beden eğitimi branşına ayırıldığıdır. 70 kadro içerisinde kaç RDM ihtiyaç olduğu ve kaç RDM atandığını ancak yerleştirmeler yapıldığında öğrenebiliyoruz.

Evet, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde RDM sağlık teğmen/asteğmen olarak görev yapmak isteyen PDR ve Psikoloji mezunlarının izlemesi gereken iki farklı yolu öğrenmiş, herkesin aklında yer edinen asıl soruya da cevap vermiş olduk. Yazımızın devamında Muvazzaf Subaylık Başvurusunda bulunacak olan adayların sağlaması gereken şartlardan bahsedeceğiz. Eğer buraya kadar okumuş iseniz yorumlarda görüşlerinizi belirtirseniz seviniriz. Sizin de eklememizi istediğiniz kısımlar var ise yine aşağıda yazabilirsiniz.

Muvazzaf Subaylığa Kimler Başvurabilir? PDR Mezunları TSK RDM’ de Muvazzaf Subay Şartları Nedir?

Muvazzaf subaylık için gerekli olan yaş, öğrenim durumu ve KPSS taban puanı bilgileri:

Bu başvuru kılavuzunda belirtilen genel ve özel şartları taşıyan kadın ve erkek adaylardan;
(1) 01 Ocak 2021 tarihi itibarı ile düzeltilmemiş nüfus kaydına göre;
(a) Lisans düzeyinde mezunlar için 27 yaşından büyük olmayanlar
(b) Lisansüstü eğitimini tamamlamış olanlar için 32 yaşından büyük olmayanlar ayrıca

(2) Yurt içinde en az dört yıl ve daha fazla süreli fakülte/yüksekokulların TABLO-1’de gösterilen kaynak okul programlarından mezun olanlar (eş değer programlar dikkate alınmayacaktır),

(3) En son yapılan iki yıl KPSS Puanları geçerli olmak üzere 2019, 2020 yılları KPSSP3 Lisans Puanı en az 60 olmak
Muvazzaf subaylığa başvurabilecektir. Ayrıca

RDM Sağlık Teğmen Olmak İçin Adayların Başarılı Olması Gereken Aşamalar

(1) Genel Kültür Sınavı [(Bando, Pratisyen Tabip, Diş Hekimi, Eczacı sınıfları için],
(2) Evrak Kontrol,
(3) Fiziki Değerlendirme,
(4) Kişilik Değerlendirme Testi,
(5) Fiziki Yeterlilik Testi (Spor),
(6) Türkçe ve İngilizce Okuma Testi (Kontrol İhbar Sınıfı İçin)
(7) Psikomotor Testi (Kontrol İhbar Sınıfı İçin)
(8) Müzik Yeterlilik ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (Bando Sınıfı İçin), (9) Üç Boyutlu Görüş Testi (Harita Mühendisi Sınıfı İçin),
(10)Mülakat Sınavı,
(11)Sağlık Kurulu Raporu İşlemleri,
(12)Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması.

TSK Muvazzaf Subay Adaylarında Aranan Genel Şartlar

(a) Muvazzaf subay adayları için 926 sayılı TSK Personel Kanunu 14’üncü ve 14/A
maddesi ile Fakülte ve Yüksek Okullar Askerî Öğrenci Komutanlıkları ve Öğrencileri ile Fakülte ve
Yüksek Okullardan Yetişen Subaylara ait Yönetmelik 25/a ve 25/b maddelerinde düzenlenmiş olan,
(I) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
(II) Taksirli suçlar hariç olmak üzere; affa veya zamanaşımına uğramış yahut para
cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş, hükümlülüklerine ilişkin kayıtları adlî sicilden çıkartılmış olsa
bile, bir cürümden hükümlü bulunmamak veya soruşturma altında olmamak,
(III) Sivil ve askerî okullardan herhangi bir nedenle çıkarılmış olmamak,
(IV) Her ne sebeple olursa olsun Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarılmamış olmak,
(V) Yapılacak Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması sonucu olumlu olmak,
(VI) Herhangi bir kadın/erkek ile nikâhsız olarak birlikte yaşamamak,
(VII) Hakkında Yedek Subay/Yedek Astsubay olamaz kararı bulunmamak.
(b) Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmamış, bu örgütlere yardım etmemiş,
kamu imkân ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmamış ya da kullandırmamış,
bu örgütlerin propagandasını yapmamış olmak.
(c) Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen yapı, oluşum veya gruplara ya da
terör örgütlerine üyeliği, irtibatı veya iltisakı bulunmamak.

TSK RDM Teğmen Erkek ve Kadın Adaylar Boy – Kilo Sınırı

Erkek adaylar için minimum Boy 164 (cm), Ağırlık Alt Sınırı 51 (kg) dır. Kadın adaylar için minimum Boy 153 (cm), Ağırlık Alt Sınırı 44 (kg) dır.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ 2019 YILI DIŞ KAYNAKTAN MUVAZZAF SUBAY ADAYI TEMİNİ BAŞVURU KILAVUZU

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

8 Comments

  1. Hep merak ediyordum ama elle tutulur bir bilgi bulamamıştım. Tane tane anlatmışsınız çok teşekkürler ❤️ ama merak ettiğim bir şey var. Aynı uygulama Jandarma için de geçerli mi?

2020 Yılında PDR’den Kaç Kişi Atandı

2020 Yılında PDR’den Kaç Kişi Atandı? 2021 İstatistikleri

Kendini Gerçekleştirme Kariyer Planlaması

Kendini Gerçekleştirme Yolunda Kariyer Planlamasının Rolü