2021 KPSS Eğitim Bilimleri Çıkmış ÖSYM Soruları

2021 KPSS Eğitim Bilimleri Çıkmış ÖSYM Soruları
2021 KPSS Eğitim Bilimleri Çıkmış ÖSYM Soruları

07 Ağustos 2021 tarihinde yapılan KPSS dan sonra takipçilerimiz tarafından sıklıkla bizlere sorulan ” 2021 KPSS Eğitim Bilimleri Soruları, Eğitim Bilimleri çıkmış Sorular PDF’i , Eğitim Bilimleri Çıkmış Sorular 2021, Pegem Eğitim Bilimleri Çıkmış Sorular PDF nereden ulaşabilirim? ” sorularına bu yazımızda cevap vereceğiz. KPSS Eğitim bilimleri sınavı ile ilgili genel bilgilerden bahsettikten sonra yazımızın devamında çıkmış sorulara dair indirme linkine ulaşabileceksiniz.

Eğitim Bilimleri Sınavı Nedir?

KPSS Eğitim Bilimleri sınavı Kamu Personeli Seçme Sınavı A Grubu adaylarından olan öğretmen adaylarına uygulanan sınavlardan biridir. Bölüm ve Eğitim fakültesi mezunu öğretmen adayları devlet kadrolarına yerleşebilmek için Eğitim Bilimleri sınavına girmek zorundadır.

Eğitim Bilimleri Sınavı Dersleri Nelerdir?

KPSS Eğitim Bilimleri sınavı testi modüler yapıdan oluşmaktadır. Sınav içeriğinde 8 farklı ders bulunmaktadır. Bu dersler: Öğretim İlke ve Yöntemleri, Sınıf Yönetimi, Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı, Program Geliştirme, Ölçme ve Değerlendirme, Öğrenme Psikolojisi, Gelişim Psikolojisi ve Rehberlik ve Özel Eğitim derslerinden oluşmaktadır.

KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı Soru Dağılımı ve Konuları

  • Öğretim İlke ve Yöntemleri (%26): 20-21 SORU
  • Sınıf Yönetimi (%6): 4-5 SORU
  • Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı (%6): 4-5 SORU
  • Program Geliştirme (%6): 4-5 SORU
  • Ölçme ve Değerlendirme (%15): 12 SORU
  • Öğrenme Psikolojisi (%15): 12 SORU
  • Gelişim Psikolojisi (%13): 10-11 SORU
  • Rehberlik ve Özel Eğitim (%13): 10-11 SORU

Eğitim Bilimleri Sınavında Kaç Soru Sorulmaktadır?

KPSS Eğitim Bilimleri testinde öğretmen adaylarına 80 soru sorulmaktadır. Tüm öğretmen adayları branş fark etmeksizin aynı genel kültür genel yetenek ve Eğitim bilimleri sorularını çözmektedir.

KPSS Eğitim Bilimleri Sınav Süresi Ne Kadar?

Eğitim Bilimleri testi için adaylara 80 soru sorulmaktadır. ÖSYM bu soruların ise 100 dk. da adaylar tarafından cevaplanması istenmektedir.

Eğitim Bilimleri Sınavına Çalışmaya Hangi Dersten Başlamalıyım?

KPSS Eğitim Bilimleri sınavı tüm öğretmen adaylarının girmesi gereken ortak testtir. Öğretmen adayları bu sınava hazırlanırken modüler derslerden hangisi ile çalışmaya başlayacağı konusunda kararsız kalabilmektedir. Öncelikle tüm adayların sınava çalışma ve öğrenme stratejileri farklıdır. Bu durumun bilinmesi gerekmektedir. Onun için belli başı genel geçer bir çalışma yöntemi yoktur. Ancak sistematik olarak bakacak olursak öncelikle soruları analiz etmek gerekecektir. Sınavda çıkan 80 sorunun ders bazında oransal dağılımına bakılarak en fazla orana sahip dersi belirlemeliyiz. Fazla orana sahip olan derslerden başlamak deneme sınavı çözerken netlerimizin de yüksek gelmesine etki edecektir. Bu durumda sınava yeni hazırlanmaya başlayan adaylar için motivasyon olacaktır. Sonuç olarak Eğitim Bilimleri Sınavına hazırlanırken adaylar ÖYT Öğretim İlke ve Yöntemleri dersinden başlayabilirler. ÖYT den sonra Ölçme ve Değerlendirme dersi ile devam edebilirler.

Eğitim Bilimleri Sınavı İlk Olarak Ne Zaman Yapıldı?

KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı tarihte ilk defa 2002 yılında uygulanmıştır. 2002 Yılında yapılan ilk Eğitim Bilimleri Sınavı cumartesi öğleden sonra yapılmıştır. İlk Eğitim Bilimleri sınavı öğretmen adaylarına uygulanmıştır. 2002 yılındaki İlk Eğitim Bilimleri sınavında adaylara 120 soru sorulmuştur. Sınav süresi olarak 120 soruluk test için 150 dakika verilmiştir.

Eğitim Bilimleri Sınavı Ne Zaman 80 Soruya Düşürüldü?

KPSS Eğitim Bilimleri sınavı 2013 Yılında yapılan bir değişiklik ile 80 soruya düşürülmüştür. Öğretmen adaylarına ilk olarak 2002 yılında 120 soru olarak uygulanmaya başlayan Eğitim Bilimleri sınavı, soru sayısı olarak 80 soruya, sınav süresi olarak ise 100 dakikaya düşürülmüştür. Yapılan bu değişikliğin temel sebebi 2013 yılında öğretmen adaylarına kamu personeli olabilmesi için ek ALAN BİLGİSİ sınavının uygulanmaya başlayacak olmasıdır.

2021 KPSS Eğitim Bilimleri Çıkmış ÖSYM Soruları

2021 KPSS Eğitim Bilimleri Çıkmış ÖSYM Soruları PDF AKTİF TÜM SORULAR

KPSS 2021 Yılı EĞİTİM BİLİMLERİ Temel Soru Kitapçığı %10

NOT: KPSS genel kültür genel yetenek, eğitim bilimleri ve PDR ÖABT hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak ve diğer yazılarımıza göz atmak için KPSS Kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

NOT2: 2022 KPSS ders çalışma programına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

2021 KPSS PDR ÖABT Rehber Öğretmenlik Soru Çıkacak Konular

2021 KPSS PDR ÖABT Rehberlik Branşı Soru Çıkacak Konular

PEDAGOJİK FORMASYON GERİ GELDİ

Öğretmen Adaylarına Pedagojik Formasyon Geri Geldi!