Rehberlik Servisi Sene Başı Yapılacak İş ve İşlemler | 2021 2022

Rehberlik Servisi Sene Başı Yapılacak İş ve İşlemler | 2021 2022


Rehber öğretmenin Okulda ilk Günü, Yeni atanan Psikolojik Danışman neler yapmalı? Yeni başlayan rehber öğretmenin yapması gereken İş ve işlemler nelerdir konulu yazımızda siz göreve yeni başlayan arkadaşlarımız için ilk ay yapılması gereken çalışmalara değineceğiz. Rehberlik Servisi Sene Başı yapılması gereken belli başlı iş ve işlemler vardır.

Öncelikle her yıl eğitim öğretim başladığında bakanlık tarafından ilk 1 ay yapılması gereken iş ve işlemlere yönelik resmi yazı gelmektedir. Bu resmi yazı ilk olarak sene başı psikososyal çalışmaların yapılması ile başlar daha sonra okul çerçeve planının hazırlanması gereken tarih ile biter. Okul rehberlik hizmetleri çalışma planı hazırlandıktan sonraki süreç zaten çerçeve plan dahilinde yürütülecek rehberlik çalışmaları ile haftalık olarak ilerlemektedir.

Örnek olması açısından 2021 – 2022 Eğitim öğretim yılı rehberlik hizmetleri ilk 1 ay yapılması gereken iş ve işlemlere yönelik resmi yazıda belirtilen çalışmalara değinelim.

Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması kapsamında tüm öğrencilerin rehberlik ve psikolojik
danışma hizmetlerinden yararlanması esastır. Bu kapsamda ülke genelinde hedef çalışmalarının bir bütün ve standart olarak yürütülmesi amacıyla Bakanlığımız tarafından hedef çalışmalarına ilişkin standartlar belirlenerek iş akış çizelgesi oluşturulmuştur.

Rehberlik Servisi Sene Başı Yapılacak İş ve İşlemler Resmi Yazı İçeriği

2021-2022 eğitim öğretim yılı için rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri kapsamında
belirlenen hedefler ekte yer alan iş akış çizelgesi ve yönergesi doğrultusunda planlanarak yürütülecek olup iş ve işlemlerin yürütülmesinde aşağıdaki hususlar esas alınacaktır:

1-İlgi Yönetmelik gereği rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin planlanmasında temel
alınmak üzere her eğitim öğretim yılı için hedefler belirlenmektedir. Rehberlik ve psikolojik danışma servislerinin eğitim kurumlarına özgü çalışmalara daha fazla ağırlık verebilmesi ve belirlenen hedeflere ilişkin çalışmaların daha yoğun olarak sürdürülebilmesi amacıyla 2021-2022 eğitim öğretim yılı için genel ve yerel hedef bir adet, özel hedefler iki adet olarak belirlenecektir.

2-Genel hedefler öğrencilerin yaş ve gelişim dönemlerine özgü genel ihtiyaçları ve ülke
genelinde etkileri olan olay/durumlar ışığında belirlenmekte olup Bakanlığımız 2021-2022 eğitim öğretim yılı genel hedefi psikolojik sağlamlık olarak belirlenmiştir.

3-2021-2022 eğitim öğretim yılı için il rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri yürütme
komisyonları bir adet yerel hedef belirleyerek 06.09.2021-13.09.2021 tarihleri arasında e-Rehberlik sistemine işleyecek ve eğitim kurumlarına duyuracaktır.

4-Rehber öğretmen/psikolojik danışmanı bulunan eğitim kurumları iki adet özel hedef
belirleyecek ve 14 Eylül 2021 Salı gününden itibaren sisteme giriş yapabilecektir. Eğitim kurumları tarafından hazırlanan okul rehberlik ve psikolojik danışma programı en geç 8 Ekim 2021 Cuma Gününe kadar okul müdürlükleri tarafından onaylanacaktır. Özel hedeflerin belirlenmesinde yüz yüze eğitimden uzak kalınan süreç içerisinde öğrencilerin akademik ve sosyal duygusal gelişim alanlarında ortaya çıkan ihtiyaçları da göz önünde bulundurulacaktır.

Resmi yazıdan da anlaşılacağı üzere plan hazırlanması sürecine dek olan süreç bakanlık tarafından bizlere bildirilmektedir. Okul çerçeve planını hazırladıktan sonra ise zaten plan dahilinde çalışmalarımızı yürüteceğiz.

Rehberlik Servisi Sene Başı Yapılacak Diğer İş ve İşlemler Toplantı ve Dosyalama

Sene başında rehberlik servisi desimal dosyalama sistemi arşivleme ve yeniden oluşturma çalışmaları da yapılmaktadır. Desimal dosyalama konulu yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak ilk ay rehber öğretmen psikolojik danışmanların yapması gereken toplantılar mevcuttur. Yine plan hazırlanama sürecine kadar olan süreçte okul eylem planları toplantıları, BEP toplantıları, okul psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri komisyonunun oluşturulması ve sene başı RPD toplantısının yapılması gerekmektedir. BEP toplantıları okulunuzda BEP li öğrenci olması dahilinde yapılmaktadır. Ancak eylem planları toplantıları ve sene başı RPD toplantısı her okulda mutlaka yapılması gereken toplantılardır.

Sene başı yapılması gereken toplantılara dair bilgilere REHBERLİK SERVİSİ SENE BAŞI YAPILMASI GEREKEN TOPLANTILAR başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz. Rehberlik Servisi Sene Başı yapılması gereken çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

2 Comments

  1. rehberlik servisi sene başı yapılacak iş ve işlemler ile ilgili harika bir yazı. kendi adıma teşekkür ediyorum.

2021 KPSS PDR ÖABT SORULARI

2021 KPSS PDR ÖABT ÖSYM Soruları PDF

Gelişim Psikolojisi Konu Anlatım | Ekoller ve Araştırma Yöntemleri 2022

Gelişim Psikolojisi Konu Anlatım | Ekoller ve Araştırma Yöntemleri 2022